Kviečiame kurti naują spektaklį kartu

Agnė Vidugirytė 2020-04-01

kviečia kurti naują spektaklį

Nors Vilniaus miesto teatras „Atviras ratas“, kaip ir kitos šalies kultūros įstaigos, kovo viduryje užvėrė duris bei šiuo metu gyvena neramios nežinios nuotaikomis, namuose užsidarę jo kūrėjai neketina stabdyti veiklos. O karantino laikotarpį planuoja išnaudoti naujo spektaklio kūrybiniam procesui simbolišku pavadinimu „Uždaras ratas: dienoraščiai“. Prie jo prisidėti kviečia kiekvieną norintį.

Karantino kasdienybė- uždaras ratas

Nors kasdienybė karantino sąlygomis gali atrodyti panaši į uždarą ratą, kuriame dienos nesiskiria viena nuo kitos. O keturios sienos riboja ne tik judėjimą, bet, atrodytų, ir mąstymą. Teatro kūrėjai žino – iš stagnacijos kiekvieną žmogų puikiai išjudina kūrybinė veikla. Naujojo meninio projekto „Uždaras ratas: dienoraščiai“centre atsidurs autentiški žmonių išgyvenimai bei mintys precedento neturinčioje situacijoje, apėmusioje visą pasaulį. Teatro kūrėjai kviečia visus, norinčius prisidėti prie naujo spektaklio kūrimo. Kartu rašyti šio laiko dienoraštį, fiksuoti savo kasdienybę, asmenines istorijas ir pasakojimus. Jie galės tapti būsimo spektaklio pagrindu.

Spektakliai pagal realias žmonių istorijas

„Gydyti ir gydytis teatru -„Atviro rato“ misija, nuo kurios beveik prieš 15 metų pradėjome savo veiklą. Mūsų teatro laboratorija yra sukūrusi ne vieną įsimintiną ir pasaulį apkeliavusį spektaklį pagal realias žmonių istorijas. Šiandien, išgyvendami tokius neįprastus laikus, tikime, kad mūsų kasdienybėje atsiranda nauji herojai, mintys, unikalios situacijos, dialogai, pranokstantys bet kokią menininko vaizduotę“, – pasakoja projekto iniciatorius, „Atviro rato“aktorius, režisierius ir dramaturgas Justas Tertelis. Meninėje iniciatyvoje „Uždaras ratas: dienoraščiai“dalyvauti gali kiekvienas Lietuvos gyventojas. Jaunas ar senas. Esantis su šeima ar gyvenantis vienumoje. Įsikūręs sostinėje ar tolimiausiame šalies kampelyje. Sugrįžęs iš užsienio ir esantis saviizoliacijoje, herojiškai dirbantis ligoninėje ar patikros punkte, laikinai sustabdęs savo veiklą ar besidarbuojantis neįprastomis sąlygomis. Projekto dalyvių dienoraščiai gali būti pateikiami įvairiausiomis raiškos formomis. Nuo įprasto dienoraščio formato iki esė ar poezijos kūrinių.

Dienoraščio rašymo nauda

„Atviro rato“ kūrėjai pabrėžia, jog „Uždaras ratas: dienoraščiai“ gali tapti ne tik pirmuoju žingsniu naujo teatrinio kūrinio link, bet ir padėti žmonėms lengviau išgyventi pokyčių bei nesaugumo jausmo kupiną laikotarpį. Anot doc. dr. Pauliaus Skruibio, „Jaunimo linijos“ valdybos pirmininko, psichologai yra atlikę nemažai mokslinių tyrimų, rodančių, kad rašymas gali turėti teigiamą poveikį emocinei savijautai. „Rašymas padeda pačiam aiškiau susidėlioti mintis ir palaikyti sveiką ir konstruktyvų santykį su mus supančia aplinka. To šiandien mums visiems labai gali prireikti“, – teigia psichologas.

Kaip tapti uždaro rato dalimi

„Nors mes, „Atviras ratas“, irgi išgyvename sunkų laikotarpį, tikime, kad galime pasiūlyti žmonėms nedidelę kūrybinę alternatyvą. Pakviesti būti pastabesnius, kūrybingus ir viltingai žvelgti į ateitį, kurią kuriame visi kartu“, – sako iniciatyvos autoriai. Tapti projekto dalyviais itin paprasta: panorus drauge fiksuoti savo kasdienybę karantino laikotarpiu tereikia išsiųsti laišką su tekstu „Noriu“ elektroniniu paštu uzdarasratas@atvirasratas.lt. Su kiekvienu parašiusiuoju žadama susisiekti asmeniškai, o „Atviro rato“ komanda įsipareigoja išsaugoti dienoraščių kūrėjų anonimiškumą ir tekstus naudoti tik meniniais tikslais, prieš tai paprašę autorių sutikimo.