Proginės biografinės improvizacijos

JUODA – BALTA

Vilniaus televizijos bokšte

Lietaus žemė KGB muziejuje

01 14

Šeštadienis
Pradžia 18:00

Sovietmečiu gimusios ir augusios, epochos lūžį patyrusios kartos biografines istorijas pasakojantis spektaklis „Juoda – Balta“ išskirtiniam rodymui keliasi į simbolinę vietą. Sausio 14 dieną okupacijos ir Nepriklausomybės sandūroje gyvenusių žmonių pasirinkimai bei išgyvenimai atgis Vilniaus televizijos bokšto viršutinėje taurėje, esančioje 175 metrų aukštyje.

Televizijos bokštas – savotiškas monumentas, žymintis svarbų Vilniaus istorijos etapą, nuo kurio pradėjo kurtis naujasis nepriklausomas miestas. Pradėdami Vilniaus 700-ojo jubiliejaus metus šią erdvę atveriame kintančių laikmečių refleksijai per teatrą.

Lankytojams įprastai neprieinama televizijos bokšto dalis, atverianti daugiasluoksnę Vilniaus panoramą, pasižymi kontrastinga istorija, kuri leidžia dar stipriau pajusti spektaklyje analizuojamo laikmečio paradoksus bei kryžkeles.

Laikinai įkurtoje kūrybinėje erdvėje sovietmečiu veikė TV ir radijo programų siuntimo įranga – iš čia sklido tarybinės propagandos bangos. Vėliau, Atgimimo laikais, iš šios vietos Lietuvai ir pasauliui buvo siunčiamos žinios apie Nepriklausomybės atstatymo peripetijas. 1991 metų sausį bokštas ir jo patalpos buvo užgrobtos sovietinės armijos ir grįžo Lietuvai tik rugpjūtį. Dabar ši erdvė stovi ant pokyčių slenksčio – pavasarį prasidėsianti rekonstrukcija taps galutiniu atsisveikinimu su jos sovietine bei posovietine praeitimi.

Ši praeitis jautriai atskleidžiama „Juoda – Balta“ – pagal unikalų „Atviro rato” metodą sukurtame spektaklyje, nukreipiančiame atvirą ir asmenišką žvilgsnį į individualius žmonių pasirinkimus istorinių pokyčių akivaizdoje.

Gyvenimas sovietinės okupacijos laikotarpiu subrandino itin skirtingų biografijų ir pasaulėžiūrų žmones: vieni iš jų augo su baime ir mokėsi prisitaikyti, kitus, priešingai, augino troškimas pasipriešinti sistemai ir noras tikėti, jog iš pirmo žvilgsnio nesugriaunama santvarka sulauks baigties. Sąjūdis ir jį sekusi Nepriklausomybė šiai kartai tapo ne tik politinių pokyčių, bet ir kiekvieno žmogiškųjų pasirinkimų laikotarpiu. Pasyvūs stebėtojai, rizikuoti savo pačių bei artimųjų saugumu pasiryžę kovotojai, skeptikai – visi jie, vedami savo įsitikinimų, rado savąją vietą istorijoje.

Praėjus trisdešimčiai metų ir per ištiestos rankos atstumą vėl vykstant kertiniams istoriniams lūžiams, spektaklio kūrybinė komanda siekia kalbėti apie tai, kaip skirtingų žmonių pasirinkimai suformavo bei tebeformuoja visuomenę, kurioje gyvename.

Po spektaklio kūrybinė komanda žiūrovus pakvies sudalyvauti diskusijoje.

Režisierius Aidas Giniotis

Vaidina: Jurgis Marčėnas, Matas Pranskevičius, Ieva Stundžytė, Justina Smieliauskaitė, Jonas Šarkus, Aistė Šeštokaitė, Justas Tertelis, Benita Vasauskaitė